Wi-Fi mesh systém: komu se hodí a jak ho vybrat
Chcete vylepšit své internetové připojení a vyzrát na slabý signál? Ideálním řešením může být Wi-Fi mesh systém. V tomto článku se dozvíte, jak funguje a podle čeho si vybrat ten nejlepší.
Pro internetové pokrytí středně velkých bytů nebo i domů obvykle vystačí jeden router. Pokud je ale prostor velký a v domě jsou navíc tlusté stěny, vzniká problém. Když se pohybujete dále od zdroje signálu, jeho intenzita se snižuje.
Někteří lidé se snaží tuto potíž vyřešit pomocí přidání dalších síťových uzlů, například extenderů, které pokrytí rozšíří. Každé takové zařízení ale vytváří samostatnou síť. Proto se stává, že se při přecházení mezi různými částmi domu připojení na zařízení (třeba na mobilu) přerušuje. Představte si, že telefonujete přes Messenger, a přitom sejdete z pokoje v patře do přízemí - při využití extenderu se může stát, že se vám hovor na chvíli přeruší.
S Wi-Fi mesh systémem tento problém odpadá. Využívá totiž spojení routeru a několika samostatných modulů (satelitů), které dohromady vytváří jednotnou síť. K internetu se přitom drátově připojí pouze hlavní router, který komunikuje s ostatními satelity rozmístěnými po domě (většinou) bezdrátově. Když se pohybujete, vaše zařízení se automaticky připojuje k nejbližšímu uzlu s nejlepším signálem a nedochází tedy k výpadkům.
Jak vybrat Wi-Fi mesh systém
Wi-Fi mesh systémy jsou relativně nová síťová řešení, která nabízí širokou paletu různých konfigurací. Poradíme vám, na co se při výběru mesh systému zaměřit. Před zakoupením si položte především těchto 5 otázek:
- Jaký standard Wi-Fi oceníte? Podporovaný standard Wi-Fi ovlivňuje propustnost sítě, podporovaná pásma i maximální množství připojených zařízení. Všechny mesh systémy podporují minimálně standard Wi-Fi 5, novější modely podporují i standard Wi-Fi 6. Ten zajišťuje zlepšení propustnosti sítě při velkém počtu připojených zařízení, a navíc nabízí i lepší zabezpečení. Nejnovější zařízení podporují dokonce i standard Wi-Fi 6E, ale jeho využití zatím pro vás není tolik dostupné.
- Jak velký dosah má signál mít? Jednotlivé modely mesh systému jsou schopné pokrýt signálem různě velké plochy. Při výběru tedy zohledněte počet antén, přičemž hlavní router by měl mít k dispozici alespoň čtyři. Zamyslete se i nad počtem satelitů v balení - ten by se měl odvíjet od velikosti prostoru, který potřebujete pokrýt signálem.
- Kolik pásem je potřeba? Wi-Fi systémy mohou být dvoupásmové (využívají frekvenční pásma 2,4 GHz a 5 GHz) a třípásmové (využívají dvě 5 GHz pásma a jedno 2,4 GHz pásmo). U třípásmových systémů se data přeposílaná mezi hlavním routerem a satelity nedělí o pásmo s připojenými zařízeními, což zvyšuje rychlost připojení. Jsou ale také dražší.
- Jaké množství portů vyžadujete? Zohledněte počet LAN konektorů pro kabelové připojení zařízení, které budete využívat. Jejich prostřednictvím se připojují například tiskárny nebo počítače.
- Jaká úroveň zabezpečení je adekvátní? Mesh systém by měl nabízet spolehlivé integrované zabezpečení. Toho docílíte například se službou NETGEAR Armor.
To jsou základní otázky, které byste si měli před výběrem mesh systému rozhodně položit. Mohou vás ale zajímat i další kritéria, například jednoduchost a přehlednost aplikace, jejímž prostřednictvím se zařízení uvádí do chodu.
V dnešních domácnostech lidé síť zatěžují prací, hraním i streamováním audiovizuálního obsahu, často i vším zároveň. Proto je spolehlivá domácí síť velmi důležitá. Pokud máte velký dům, který chcete pokrýt spolehlivým připojením, bude pro vás Wi-Fi mesh systém skvělou volbou.