Letem světem kyberbezpečností
Začátek roku byl nejenom časem doznívajících svátků, ale také veletrhu CES 2020, na kterém byly představeny nejžhavější novinky v oblasti chytrých technologií a IoT zařízení. S ohledem na to znovu a znovu vyvstává otázka, jak vhodně zabezpečit naše soukromí a předejít tak zcizení osobních dat, jak se tomu stalo i v následujících případech ...
Hacker
zveřejnil hesla více než 500 000 serverů, routerů a IoT zařízení
K nalezení jsou na oblíbeném hackerském fóru, společně s IP adresami postižených zařízení a uživatelskými jmény. Pomocí těchto údajů je možné vzdáleně kontrolovat přístroje, které fungují na komunikačním internetovém protokolu Telnet. Aféra se dotkla zejména těch zařízení, která používala výchozí hesla a IP adresy a plyne z ní jedno důležité ponaučení - výchozí přístupové údaje si po zakoupení produktu změňte tak brzy, jak jen je to možné. Nejlépe okamžitě.
RingApp a další příběh o tom, jak se osobní údaje klientů vypravily na cestu kolem světa
Studie společnosti Electronic Frontier Foundation odhalila, že androidová verze Ring App obsahuje trackery třetích stran. Ty průběžně odesílaly údaje o jménech, soukromých IP adresách, mobilních operátorech, PID a senzorových datech platících zákazníků, a to rovnou čtyřem hlavním hráčům v oblasti marketingu a datové analýzy.
I přes to, že taková politika není zcela neobvyklá, nejsou uživatelé typicky obeznámení s rozsahem, v jakém jsou jejich údaje zasílány třetím stranám. Z vyjádření Ring sice vyplývá, že jsou tato data používána pouze k vylepšování služeb, zlepšování uživatelského zážitku a efektivnějšímu marketingu, ale nikdy nemusí být nutně na škodu, když Velkému bratrovi trochu přistřihnete křídla. Zablokovat trackery třetích stran můžete buďto v nastavení aplikace, nebo uživatelského účtů.
Nejhorší hesla roku 2019 - naleznete zde i to své?
Níže uvedený seznam nejhorších hesel může působit lehce úsměvným dojmem. Společnost SplashData, která tento seznam sestavila, každopádně odhaduje, že každý desátý uživatel používá minimálně jedno z nich. Nemělo by proto být překvapením, že jsou to právě tito jedinci, kteří svými lehce zapamatovatelnými hesly vytvářejí živnou půdu pro kyberzločince, záškodníky nebo třeba žárlivé partnery.
Přední příčky si tradičně obhájili tito vítězové:
- 123456
- 123456789
- qwerty
- Password
- 1234567
- 12345678
- 12345
- Iloveyou
- 111111
- 123123
Zabezpečení online účtu by pro vás mělo být klíčové, bez ohledu na to, zda jste v seznamu objevili svého favorita, či nikoliv. Zde proto naleznete několik osvědčených tipů, jak na to:
- Používejte silné heslo: klišé neklišé, pořádné heslo je základem. Mělo by ho tvořit nejméně 12 znaků, a to v kombinaci s velkými a malými písmeny, symboly a čísly.
- Nepoužívejte jedno heslo k více účtům: sice si usnadníte práci s jejich zapamatováním, ale pokud se někdo dostane k jednomu účtu, tak se může logicky dostat bez námahy i k těm ostatním.
- Hesla často měňte: protože technologie i hackeři se rychle zdokonalují a staré koště špatně mete.
- Povolte dvoufázové ověření: snížíte šanci, že se na Váš účet přihlásí neautorizovaný uživatel. Bez ohledu na to, zda použijete otisk prstu, face ID, nebo jednorázové kódy zasílané na váš telefon.